twitterrss
 

Excel İlk ders konuları   

  Etiketler: hücre, düzey, kenarlık
21 Şub 2012
image

İleri Düzey Excel İlk ders konuları. Bu haftaki konular excelin tanımı ve hücreler ile işlemler...

  

   

Bir hücrenin değerini kullanmak veya değiştirmek için o hücrenin adresini bilmek gerekir. Hücre adresleri sütun ve satırlar tarafından oluşturulmaktadır. Örneğin C sütunu ile 5 satırının kesişme adresi C5 tir Excel’de bir hücreye direkt bilgi girişi yapılabileceği gibi bir formül girilerek hesaplama da yaptırılabilir.

Seçme İşlemleri:

Gerek Excel’de ve gerekse Windows altı herhangi bir programla çalışırken, üzerinde işlem yapılacak verinin seçilmesi gerekebilir. Seçme işlemi;

 1)Fare, seçilecek ilk hücre üzerinde iken sol tuşuna basılı tutularak

2)Shift+yön tuşları yardımıyla

3)Ctrl+fare yardımıyla  seçilebilir.

Bütün bir satırın veya bütün bir sütunun seçiminde satır ve sütun başlıkları kullanılır. Bir satırın veya sütunun başlığına fare ile basarak o satırın veya sütunun tamamı seçilebilir.

Tablonun tamamını seçmek için ise tablonun sol üst köşesi tıklanır.

 

Excelde türetme işlemleri:

Excel programında bir hücreye yazdığımız bir değeri diğer hücrelere de sürükleme yöntemiyle hücre içerisindeki veriyi türetebiliriz. Sürükleme yöntemi kullanılırken eğer tek hücre için yapılırsa hücre içerisindeki formüller ve bazı özel ifadeler hariç diğer değerleri aynı olacak şekilde türetir. Değişken olarak birden fazla hücre seçilip tutup sürükleme yöntemi kullanılırsa aralarda belirtilen değer kadar artarak veya azalarak hücrelere yazar.

Örnekler aşağıdaki resimde gösterilmektedir…

Kenarlık Ekleme:

Kenarlık ekleme de hücre biçimlendir menüsünden yapılmaktadır. İlk önce kenarlık eklenmek istenen hücre veya hücreler seçilir üzerine gelinip sağ tıklanır ve açılan menüden hücreleri biçimlendir seçeneği seçilir. Açılan pencereden kenarlık sekmesine gelinir ve oradan dilediğimiz renkte kalınlıkta şekilde kenarlık eklenebilir. Hücreleri biçimlendir menüsünden sadece kenarlık eklem işlemi değil Hücre içerisindeki veri cinsini değiştirme, Hücre içerisinde hizalama, hücre içerisindeki yazı fontunu ayarlama, Dolgu ekleme ve hücreyi koruma işlemleri de yapılabilir.

 

Aşağıdaki resmi inceleyiniz…

 

 

 

 

 


 
Basit Ağ Kurulumu

Basit Ağ Kurulumu hazırlanan sunuma içerikten ulaşabilirsiniz.

devamı...
İleri Düzey Excel-Ofis Ders Notları ve Uygulamalar

İleri Düzey Excel Ders Notları ve Uygulamalar Excel uygulama örnekleri

devamı...